Výlet prochází nejzajímavějšími místy regionu Podlipansko a současně s turistickými značkami prochází dvěmi naučnými stezkami (Stará Kouřim a cesta Kouřim – Toušice – Zásmuky). Před tímto výletem je nanejvýš vhodné si zjistit, kdy jede autobus 412 z Českého Brodu, žel. st. Jeho odjezdy sice navazují na příjezdy vlaků, ale vzhledem k dlouhému intervalu tohoto autobusu je návaznost zajištěna přibližně jen na každý osmý vlakový spoj.
Ze zastávky Vitice, Lipany, mohyla se vydáme proti směru jízdy autobusu, kterým jsme přijeli a po červené turistické značce jdeme do mírného kopečka k Lipanské mohyle, která připomíná bitvu polních táborsko-sirotčích vojsk s vojskem panské jednoty dne 30.5.1434. Tato bitva byla jedním z nejkrvavějších střetů husitské revoluce. I přes tuto minulost je z tohoto místa za pěkného počasí výhled do dalekého okolí.
Za mohylou se červená značka stáčí mírně vlevo směrem k lesu. Před příchodem do osady Království se červená značka opět stáčí vlevo a vede dolů k osadě. Tento úsek před Královstvím není trasován zrovna nejšťastněji; občas je nutno se prodírat porostem mladých pichlavých borovic.
Až dorazíme do města Kouřim, plného historie, přejdeme přes autobusové nádraží, a pak si nezapomeneme prohlédnout Pražskou bránu, která se v rámci městského opevnění jako jediná zachovala. Na Mírovém náměstí se nachází infocentrum a Muzeum Kouřimska a v jižní části náměstí pak můžeme obdivovat zvonici a kostel sv. Štěpána. Nabízí se i možnost navštívit Muzeum lidových staveb (skanzen) na okraji města. Z náměstí bychom se tam dostali po zelené značce (ve směru na Molitorov) a asi po 1 km odbočíme vlevo a odtud je to několik set metrů ke skanzenu.
Počátky Kouřimi lze spatřit v legendě o vojvodovi Čechovi a jeho mladším bratrovi Lechovi, kdy Lech se rozhodl, že se vypraví se svou čeledí dál na východ a v místě, kde se usadí, dá Čechovi podle velkého kouře znamení – toto místo se začalo nazývat Kúřim, později Kouřim. Lech se ale ve své Kúřimi nakonec dlouho nezdržel; putoval na severovýchod a země se podle jeho jména nazývala Lechy a obyvatelé Laši – předkové dnešních Poláků.
Komu se nechce již pokračovat dále (např. aby si v klidu prohlédl obě muzea), může v Kouřimi tento výlet ukončit. Do Prahy se odtud dostane několika způsoby; buď již známým autobusem 412 do zastávky Český Brod, žel. st., s navazujícím přestupem na vlak, nebo autobusem 421 do zastávky Ždánice, U Jánů, s navazujícím přestupem na autobus 381. Další možností je autobus 422, kterým dojedete, stejně jako autobusem 412, do Českého Brodu (jen jinou trasou). Tuto jinou trasu můžete ocenit, zejména pokud navštívíte skanzen, protože tento autobus má jako jediný zastávku v blízkosti skanzenu (zastávka Kouřim, skanzen). Protože všechny tyto autobusové linky mají dlouhý interval, je vhodné si konkrétní spojení zjistit předem.
Milovníci lokálních železničních tratí mohou z Kouřimi do Prahy jet vlakem; z Mírového náměstí vede ke kouřimskému železničnímu nádraží zelená značka (ve směru na Klášterní Skalici) nebo žlutá značka – každá vede jinudy – v obou případech je cesta 1 km dlouhá. Vlakem z Kouřimi do Prahy se dá jet buď po trati 012 s přestupem v Pečkách anebo se tu, zejména pro milovníky historických vlaků, naskýtá možnost jet historickým vlakem po trati 012 do Bošic, který pokračuje úvratí (některé historické vlaky však úvratí nepokračují a jedou, stejně jako všechny pravidelné vlaky, přímo do Peček) po trati 013 směrem na Bečváry. Vystoupit lze, buď až na konečné v Bečvárech (a odtud – ze zast. Bečváry, žel. st. – autobusem 381 do zastávky Praha, Háje) anebo již v Zásmukách a odtud cca 750 m pěšky do zast. Zásmuky, Dupanda, ze které jede opět autobus 381 do Prahy. Nutno však podotknout, že historické vlaky jezdí hlavně v letní sezoně a přes den jede velmi málo spojů. Kromě toho provozují historické vlaky na tratích 012 a 013 dva různí dopravci, z nichž předplatní doklady PID uznává pouze KŽC Doprava (Posázavský Pacifik nikoli). Zatímco na trati 013 jezdí výhradně historické vlaky, na trati 012 jezdí v drtivé většině pravidelné vlaky, v malé míře i vlaky historické.
Kdo pokračuje dále, vydá se z náměstí po žluté s modrou ke kostelu sv. Štěpána, odkud tyto značky pokračují vlevo dolů k říčce Výrovka (též Vavřinec či Kouřimka) a v její blízkosti začíná okružní trasa Starou Kouřimí, kterou nás provede žlutá značka. Stará Kouřim je jedno z našich největších hradišť, které bylo vybudováno ve 2. pol. 9. stol. a zničeno před pol. 10. stol. Nejprve míjíme Lechův kámen, který sloužil jako pohanské obětiště, a za stálého mírného stoupání přicházíme k nejvyššímu místu, kde v blízkosti kaple stála neobvykle velká budova, kde zasedal zlický kníže s družinou. Asi kilometr východně od tohoto místa se nachází průsečík poledníku 15° v. d. a rovnoběžky 50° s. š., ze kterého se pro ČR určují časy východu a západu Slunce – zde je také astronomický střed Evropy. Po několika stech metrů chůze po žluté značce uděláme krátkou odbočku k Libušinu jezírku, kde se nacházelo knížecí pohřebiště. Za odbočkou začínáme pomalu postupně se zužující cestičkou klesat k Výrovce a zanedlouho se ocitneme v místě, ve kterém jsme započali náš okruh Starou Kouřimí. (Ti, kteří mají dobrý orientační smysl, mohou sestoupit po neznačené cestě až přímo k Výrovce a odtud po lávce kolem stavení na modrou značku směrem do Toušic – ušetří si tím asi 1 km.) Z místa, kde jsme započali okruh, se vydáme vlevo k modré značce a pak opět vlevo po modré značce.
Po 2,5 km nás modrá přivede do Toušic, odkud pokračujeme vlevo po žluté. Hned za obcí si můžeme všimnout kamenného mostu přes Výrovku. Zanedlouho se žlutá značka přiblíží k železniční trati 013 a poměrně dlouho ji sleduje. Sami se můžete přesvědčit, že tato trať je poměrně zarostlá; jezdí tu jen historické vlaky. Od místa, kde se žlutá odpojuje od železniční tratě, to je již jen kousek k rozcestí Vlčí důl, kde můžeme spatřit další kamenný most přes Výrovku. Odsud za mírného stoupání přijdeme k sešlému úvraťovému železničnímu nádraží v Zásmukách. Kdo již nechce dále do kopce, nechť nepokračuje za nádražím po žluté vlevo nahoru, nýbrž rovně ke křižovatce s hlavní silnicí, po které se dá vpravo a po chvíli dojde k zastávce Zásmuky, Dupanda autobusu 381 (od nádraží k této zastávce je to asi 750 m). Kdo si chce projít výlet až do konce, ten pokračuje za nádražím po žluté vlevo nahoru a po kilometru dojde k náměstí, kde náš výlet končí. Pokud nám do odjezdu autobusu zbývá čas, není od věci si prohlédnout zdejší zámek, ve kterém se nachází galerie a několik výstav a také kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Tento výlet doporučujeme především pro pěší. Zvládnutelný je ale i pro cyklisty a pro kočárky; v těchto případech je nutné dbát zvýšené opatrnosti zejména při klesání před osadou Království a na okružní trase vedoucí přes Starou Kouřim. Rovněž v části úseku mezi náměstím v Kouřimi a začátkem okružní trasy se vyskytují schody.
Text a obrázky použity se svolením ROPID