Rodák ze Zásmuk Bedřich Pokorný (1983 - ?) vytvořil na Kouřimsku řadu secesních vesnických fasád, které stojí zato si prohlédnout.
V souboru fasád se nachází také několik prací s vlasteneckou tématikou. Jde zejména o námět lešenínského kováře použitý na budovách kováren. Čerpá ze známé básně Svatopluka Čecha. Toto téma je v souboru reliéfů zastoupeno hned trojnásobně.
1. 0 km Zásmuky – Komenského náměstí -Stará Škola
Městský znak nad pomníkem obětí první světové války na budově staré školy, doplněný charakteristickým listovím.
2. 4 km Horní Chvátliny čp.60
Jedna ze tří fasád s tématikou kovárna na kovárně Františka Homoly. Kovář s kladivem v ruce se staví na odpor vojákům, kteří ho vykazují z jeho vlastní kovárny.
3. 5 km Dolní Chvátliny čp.17
Motiv orby na štítovém průčelí domu. Sedlák v kroji jde za pluhem taženým dvěma volky. Celý výjev je proveden se všemi detaily. Na pozadí výjevu je schematicky zachycena krajina s vesnicí na horizontu. Fasáda je datována do roku 1938.
4. 8 km Polní Voděrady čp.54,82
Mimořádný význam má v celém souboru reliéfních obrazů tento portrét Jana Ámose Komenského, rámovaný listovým věncem. Tento reliéf nápadně připomínající známý portrét J.A.Komenského, je jedinou autorizovanou prací , doplněnou datem 19.7.1937 a jménem B.Pokorný.
5. 12 km Krychnov čp.52
Kovář s kladivem v ruce se staví na odpor vojákům, kteří ho vykazují z jeho vlastní kovárny. Fasáda byla datována letopočtem 1938. N rozdíl od starší fasády se stejnou tématikou v Sobočicích je změněna kompozice obrazu a šířeji zachycen prostor kovárny
6. 23 km Barchovice čp.11
Jedná se o zcela mimořádnou fasádu. Štítové průčelí má nad okny světnice rámovanou výplň s bohatým listovým secesním dekorem, který je završen maskaronem. Pod ním je v kruhovém rámečku datace 1925.
Na boční straně domu se ve střední části stěny nachází velký reliéf s tématikou orby, který patří mezi nejkvalitnější díla celého souboru.
7. 30 km Skvrňov čp.84
Do okruhu vlasteneckých a buditelských témat patří i tato fasáda. Ve štítě hlavního průčelí je reliéfní obraz znázorňující nepochybně příchod Čechů, přesněji Praotce Čecha ne hoře Říp, ukazujícího svým věrným zaslíbenou zemi. Je doplněný citátem z národní hymny a letopočtem 1924.
Skvrňov čp.74
Fasáda s krojovaným mládencem na koni je doplněna o dvojici postav symbolizujících selský stav a iniciálami vlastníka statku OK v rámu ze svázaných prutů.
8. 36 km Hatě čp.16
Listový dekorativní prvek vyl použit jako rám reliéfního obrazu s motivem rekruta, který se loučí s děvčetem. Fasáda není datována.
Součástí jednotné výzdoby průčelí usedlosti byla také brána s reliéfy dvou ženských postav,zřejmě alegorií hojnosti, jak nasvědčuje ošatka plná plodů v ruce postavy na pravé straně vjezdu .
9. 39 km Sobočice čp.54
Kovář s kladivem v ruce se staví na odpor vojákům, kteří ho vykazují z jeho vlastní kovárny. Tato netradičně členěná fasáda je datována do roku 1924. Je doplněna secesním Maskaronem a iniciálami vlastníka kovárny Josefa Janaty.
10. 42 km Nesměň čp.24
Jedná se o nejstarší fasádu z roku 1913. Klasické základní členění fasády je zde doplněno atributy zemědělství, symbolizujícími celý proces „dobývání zrna“. Za pozornost také stojí medailony nad okny světnice, s reliéfem dítěte krmícího ptáčka, doplněné bohatým secesním listovým dekorem.
11. 45 km Zásmuky
Více informací najdete na našich webových stránkách " Kultura - Výstaní síň - Zámek".