Změna velikosti písma

Horní menu

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Organizace ve městě > Myslivecký spolek

Myslivecký spolek

Myslivecký spolek Zásmuky vznikl 8. 12. 1992. Jsme jedním ze spolků, které sdružují zájmovou skupinu lidí v našem městě, se zájmem o přírodu, kynologii, péči o zvěř, ale i tradice, které bychom chtěli zachovat i pro další generace.

Honitba našeho spolku se nachází v okolí města Zásmuky a přilehlých obcí Sobočice, Nesměň, Vršice a Doubravčany. Výměra honitby je 1389ha. V členění: orná půda 1248ha, lesní pozemky 112ha, louky a pastviny 15ha, vodní plochy 5ha, ostatní plochy 9ha.

Naše honitba se nachází v nadmořské výšce okolo 350 m n.m., je převážně polního charakteru s většími polními celky, které jsou intenzivně zemědělsky obhospodařovány společností ZAS Bečváry. Menší část honitby tvoří les Hlína, Toušický les a část lesa Za Kapličkou. Honitbou prochází řada potůčků a struh, které se většinou vlévají do Vavřineckého potoka.

Myslivecký spolek Zásmuky má aktuálně 20 členů, kteří vykonávají právo myslivosti v honitbě, která je pronajata od Honebního společenstva Zásmuky. Naší snahou je zachování divoké populace bažanta obecného a zajíce polního. Proto se snažíme nejen udržovat stávající remízky, ale vysazujeme nové vytváříme myslivecká políčka pro zvěř, na kterých vysazujeme topinambury a v lesní části Hlína oséváme políčko kukuřicí, aby zvěř měla úživnost i v lese. V zimním období, v době strádání, přikrmujeme bažantí zvěř obilným zrnem  s plevami, srnčí a zaječí zvěři předkládáme oves a kvalitní seno, které si sami sušíme.

Mezi významnou lovnou zvěř v naší honitbě patří zvěř srnčí, černá a z drobné zvěře bažant obecný, zajíc polní a v menší míře i kachna divoká. Ze zvěře dravé a myslivosti škodící se u nás vyskytuje liška obecná, jezevec lesní, kuna skalní, kuna lesní a v loňském roce se poprvé vyskytl i psík mývalovitý. Z pernatých predátorů se vyskytuje především výr velký, jestřáb lesní a káně.

Myslivost není jen lov zvěře, jak si někdy veřejnost představuje. Je to celoroční práce našich členů. Začínáme na jaře brigádami, ať už je to brigáda sběru kamene pro ZAS Bečváry, výsadba stromků pro lesní správu, obhospodařování zvěřních políček nebo budování nových mysliveckých zařízení, která slouží k lovu a přikrmování zvěře. V letním období probíhá sušení sena a jeho uskladnění a také navážení obilí a obilného odpadu na zimní období. V měsíci červnu děláme slavnostní členskou schůzi, i s našimi manželkami a přítelkyněmi, jako oslavu měsíce myslivosti a ochrany přírody. V měsíci srpnu se účastníme pravidelně kontrolních střeleb na střelnici. V podzimním období začíná hlavní lovecká sezóna, která vrcholí naší poslední lečí, kterou pořádáme každoročně a těšíme se na setkání s našimi hosty a kamarády. Největší naší společenskou akcí je tradiční myslivecký ples, který se koná vždy v měsíci lednu v zásmucké sokolovně a stal se chloubou v našem městě. Těší se z něj nejen naši členové, ale i široká veřejnost, spoluobčané našeho města.

Myslivost je celoroční práce, práce pro zvěř, pro přírodu a krajinu, je to dodržování pravidel a chovatelských zásad, dodržování mysliveckých tradic. Je to láska a úcta k naší přírodě.

Ing. Jaromír Michálek

Adresa:
Myslivecký spolek Zásmuky
Za Zahrady 530
Zásmuky 281 44
IČ: 70948437

Kontakty: 
Ing. Jaromír Michálek, předseda spolku, mobil: 737 500 431, email: michalek.jaromir68@gmail.com
Ing. Jaroslav Fous, myslivecký hospodář, mobil: 723 978 311

Výbor mysliveckého spolku Zásmuky pracuje od března 2011 v tomto složení:
Předseda spolku: Ing. Jaromír Michálek
Myslivecký hospodář: Ing. Jaroslav Fous
Finanční hospodář: Ing. Milan Kobera
Jednatel: Marek Beneš
Člen výboru: Zdeněk Píša