Zásmuky,nám. - Doubravčany 2 km - Davídkův Mlýn 6 km - Buda 8 km -Vavřinec 11 km -Hatě,křiž. 13 km - Drahobudice 15 km - Bečváry 19 km – Zásmuky 22 km
Cyklotrasa vede po pěšinách, lesních cestách a asfaltkách, zprvu romantickým údolím s mlýnem, o kterém se vypráví hrůzostrašný příběh, v druhé polovině sjíždíme z návrší, kterému vévodí štíhlá věž novogotického kostela ve Vavřinci, kolem malebného rybníka téhož jména do Bečvár a zpět do Zásmuk.
Začínáme v Zásmukách před zámkem, sjedeme po hlavní silnici okolo bývalé hospody Na Dupandě směrem na Prahu. Čeká nás celkem fádní 2 km dlouhý úsek po frekventované komunikaci do Doubravčan. Před mostem odbočíme doleva po modré značce. Čeká nás stoupání po kamenité cestě, která se brzy mění na lesní cestu nejprve s mírným stoupáním. Po krátké době pravděpodobně většina turistů z kola sesedne a bude se těšit na následující sjezd úzkou lesní cestou, která se postupně rozšiřuje a končí na nové asfaltové komunikaci. Zde odbočíme doprava, a při příjemném sjezdu kolem Vavřineckého potoka načerpáme nové síly a dojedeme do Hryzel.
Po pravé straně jistě nepřehlédnete Mlýn Davídkov (www.mlyndavidkov.cz). Ten zde již stával v polovině 17. stol. Jeho přestavbou vznikl stylově vybavený penzion s restaurací. Romantický mlýn uprostřed lesů může být dobrým tipem na dovolenou, ale nebylo tomu tak vždy. K mlýnu se váže pověst o tom, že mlynář s mlynářkou místo toho, aby poskytovali kupcům v mlýnu ochranu před loupežníky, tyto tam místo toho oloupili a zamordovali. Celou pověst pak najdete na www.mlyndavidkov.cz/files/legenda.pdf . Nyní si zde můžete v klidu zarybařit v rybníku nebo vyjet na koni.
Před rybníkem odbočíme doleva po modré značce, po které se dostaneme přes kovovou lávku až k chatové osadě Buda. Na křižovatce si uděláme malou odbočku doprava a prohlédneme si dobře udržovaný objekt Ústavu sociální péče a malým kostelík. Silničkou, kterou lemují perfektně udržované chaty se dostaneme na hlavní silnici a tou do Církvic.
Cirkvice, ves ve svahu nad údolím potoka Vavřince je připomínána v letech 1400-14,kdy tu sídlil vladyka Konrád z Církvice. Začátkem 16. stol. Byl vystavěn nákladem Sázavského kláštera zámeček a přebývali v něm řeholníci. Další majitelé se často střídali, z nejprospěšnější byl hrabě Leopold ze Šternberka, který koupil statek s dvorem v r. 1872. Nechal vybudovat pivovar, lihovar a mlýn. Zámek byl v 18. stol. přestavěn barokně, je to jednopatrová budova s mansardovou střechou obklopená zahradou. Budova bývalého pivovaru je již opravena a zámecká budova v rukách soukromého majitele se své opravy snad také brzy dočká.
Po vjezdu do Církvic se můžeme na křižovatce občerstvit v hospodě. K zámečku a pivovaru pak pokračujeme do kopce a vpravo. Po prohlídce se opět vrátíme na křižovatku, kde odbočíme vpravo. Přehoupneme se přes návrší a po silnici dorazíme do Vavřince.
Vavřinec se zmiňuje v r. 1359, kdy byl založen sázavskými mnichy. Stávala tu tvrz s poplužním dvorem a románský kostel sv. Vavřince. V r. 1420 byl kostel přestavěn goticky a v letech 1876-77 novogoticky.
Naproti kostelu je obchod, kde si můžeme zakoupit občerstvení. Po silnici přejíždíme okolo malebného Vavřineckého rybníka (84 ha), který se využívá k chovu ryb, a dojedeme do vísky Hatě. Na první křižovatce značku opustíme a zbytek výletu absolvujeme bez značení. Silnicí vlevo míříme do Drahobudic. Vlevo si všimneme odbočky do Jelčan, odkud pochází známý stavitel rybníků Jakub Krčín.
Drahobudice se písemně připomínají v r. 1338, osídlení zde bylo ale zřejmě již v době slovanské. V místě zvaném dodnes Na valech (poblíž kostela) bývalo hradiště. Kostel byl vystavěn v r. 1352, ve 2. Polovině 18. stol. jej barokně upravil I.J.Palliardi. V 90. letech 20. stol. byl opraven po požáru.
Na náměstíčku v Drahobudicích odbočíme doprava, abychom si mohli prohlédnout kostel. Pak se ale vrátíme zpět a pokračujeme rovinným úsekem mezi poli do Bečvár.
Bečváry jsou zmiňovány v r. 1265, jméno získaly jako sídlo bečvářů-bednářů. Barokní zámek z poloviny 18. stol. byl v letech 1766-74 (v té době jej vlastnil generál Gideon Laudon,jeden z rakouských vůdců v bitvě u Kolína) přestavěn a doplněn o kapli stavitelem I.J.Palliardim podle návrhu J.J.Wircha. Je to čtyřkřídlý jednopatrový objekt s mansardovou střechou, z vnějších stran zdoben rizality, v nádvoří arkádami. V zámecké kapli sv. Michaela je na oltáři frezka Nejsv. Trojice od J.J. Redelmayera z 2.poloviny 18. Stol. Zámecký park byl založen okolo r. 1800, součástí areálu je i dvůr s barokní bránou ve stylu lidového baroka. V současné době se dokončuje oprava zámku. Zámek má soukromého majitele – hudebníka. Byla zahájena oprava špejcharu, který patřil k zámku. Před zámkem se plánuje vytvoření veřejně přístupného parku.
Další a poslední možnost občerstvení před závěrečným úsekem je v restauraci v těsné blízkosti zámku. Pak již zbývá ujet pouze cca 2km po hlavní rovinné silnici zpět do Zásmuk.
S laskavým svolením vydavatele SOUKUP & DAVID, spol. s r.o. byly v popisu použity pasáže z Průvodce po Čechách, Moravě, Slezsku č. 40 – Kutnohorsko a Kolínsko.
Podrobněji si můžete trasu prohlédnout na www.bikemap.net , když zadáte jméno trasy Vavřinecká dvacítka