Vyhledat v textu

Město Zásmuky
Drobečková navigace

Úvodní strana > Turistika.cz

Turistika.cz


Vojkov (obec)

Místo
Středočeská pahorkatina

Obec Vojkov se nachází v okrese Benešov, kraj Středočeský. Ke dni 28.8.2006 zde žilo 499 obyvatel. Vojkov založil v neznámé době (snad ve 12. či 13. stol.) vladyka Vojek, jehož potomci psali se pak z Vojkova. Při svém sídle vystavěli ve 13. stol. kostel a později i tvrz. Tvrz stávala v místech nynějšího zámku a byla podle středověkého způsobu opevněna náspy a příkopy. První historická zmínka o tvrzi je až z roku 1548, kdy zboží drželi Říčanští, a to až do pobělohorských konfiskací, kdy je...

Více

Vojkov - Kostel sv. Jakuba

Místo
Středočeská pahorkatina

Farní Kostel Sv. Jakuba, původně románský, později gotický, připomíná se jako farní roku 1352, kdy odváděl 15 grošů roční desátku papeži. Uvnitř kostela se nachází vzácná renesanční křtitelnice od Brikcího z Cimperka z roku 1581.

Více

Vlašim - Vlašimská brána

Místo
Posázaví
Typ

Vlašimská brána spojuje město Vlašim a vlašimský park, potažmo zámek. Její průjezd je nejvyšší a nejširší. Při pohledu změsta uvidíme nad vchodem třináct erbů původních šlechtických vlastníků vlašimského panství. Nad těmito erby vyniká jeden velký, který patří majitelům, jež dali bránu vystavět - Auerspergům. Dříve měl vbráně svůj příbytek vrátný. Dnes je zde umístěna Podblanická galerie. PODBLANICKÁ GALERIE - Vlašimská brána Otevírací doba: Mimo sezónu (květen, září) -...

Více

Vlašim - Sochařské sympozium

Místo
Posázaví

V srpnu a září 2005 se s finanční podporou Evropské unie uskutečnilo ve vlašimském Zámeckém parku sochařské sympozium za účasti pěti umělců, jehož tématem byla „dětská fantazie". Výsledkem akce jsou sochařská díla trvale umístěná po obou březích řeky Blanice v blízkosti Znosimské brány.

Více

Vlašim - Starý hrad

Místo
Posázaví

Pseudogotický romantický Starý hrad je vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice. Původně byl poněkud větší a podle tradice byl nazýván Kouzelný hrad, protože v jeho interiéru měl být umístěn nábytek, který se pomocí tajného mechanismu ukrýval před očima návštěvníků pod podlahu. Již v 19. století byl Starý hrad stavebně upraven, zmenšen a obnoven bez původního tajemně mizícícho zařízení. Dnes jsou zde kvidění rytiny Antonína Pucherny, na nichž je zobrazen park na přelomu 18. a 19. století.

Více

Vlašim - Znosimská brána

Místo
Posázaví
Typ

Znosimská brána stojí na místech, kde před vybudováním parku býval mlýn a soukenická valcha. Nad jejím vstupem je umístěna Kamenná hlava tura, erbovního zvířete rodu Auerspergů. V současnosti slouží jako místo občerstvení návštěvníků parku.

Více

Vlašim - Čínský pavilon

Místo
Posázaví

Dominantou parku je dodnes Čínský pavilon. Původně se do něj vstupovalo pomocí Můstku ze sousední věže. Interiér byl zařízen v čínském duchu a doplněn skleněným zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. V okolí pavilónu byly umístěny ptačí voliéry. Dnešní podoba čínského pavilonu vznikla během úprav v 19. století.

Více

Vlašim - Domašínská brána

Místo
Posázaví
Typ

Domašínská brána se nachází nejdál od zámku; cesta sem se ale vyplatí. Vnovogotické bráně je stylová Restaurace svenkovním posezením. Děti ocení dětský koutek sprolézačkami. Zvnější strany parku je před branou malé parkoviště. Cesta sem vede změsta po staré benešovské silnici přes Domašín.

Více

Vlašim - Muzeum Podblanicka

Místo
Posázaví

Toto muzeum vzniklo v Benešově jako reakce na Národopisnou výstavu českoslovanskou, která vyvolala nadšené sbírání a shánění historických předmětů i dokumentů snad vcelé zemi. Od počátku zde pracovalo mnoho dobrovolníků, kteří i přes nedostatek prostoru již na počátku dvacátého část sbírek zpřístupnili veřejnosti. Muzeum sídlí ve vlašimském zámku. Dnešní muzeum Podblanicka má expozice na třech místech. Mimo vlašimského zámku se jedná o prostory benešovského secesního domu čp. 74 na...

Více

Vlašim - Stará radnice

Místo
Posázaví

Radnice levobřežního Městečka. Vlašim se dělila podle břehů a svou správu měl každý břeh zvlášť. Ač byly radnice svou polohou a velikostí často nejvýznamnějšími budovami měst, zde to byl prostý, nevelký domek u řeky. Stavení trpělo mnoha povodněmi a muselo být nejen obnovováno, ale i znovu budováno. Domek dnes snadno poznáme díky ceduli nade dveřmi, která informuje o jeho někdejším významu.

Více

Menu

TOPlist